Avcılık kursu

Detaylı bilgi almak için lüfen bizi arayın
0216 612 24 84

Avcılık Kursu Türkiye’nin neresinde olursanız olun avcılık faaliyetleri yapabilmeniz için gerekli olan Avlanma Belgesinin ilk adımıdır. Çevre ve Orman müdürlüğünden Avlanma Belgesi(Avlanma Ruhsatı) alabilmeniz için öncelikle Avcı Eğitimi Sertifikası(Avcılık Sertifikası)’na sahip olmanız gerekmektedir.

Avcılık Sertifikası eğitim programına kayıt olan kursiyerlerimiz kurs bitiminde gireceği sınav sonrasında
MEB Onaylı Avcı Eğitimi Sertifikası(Avcılık Sertifikası) almaya hak kazanırlar.

Avcılık Kursu’na ait başlangıç ve bitiş tarihleri ve diğer aklınıza takılan tüm sorularız için çekinmeden kursumuzu arayabilirsiniz.

Avcılık kursuna kimler katılabilir?
Avcılığa gönül vermiş ve avcılık sertifikası almak isteyen en az okur yazarlık belgesi veya üzeri bir diplomaya sahip olanlar avcılık kursumuza katılabilirler.

Avcılık kursu ne kadar sürer?
Avcılık kursu toplamda 32 saat süren bir eğitim programıdır.

Avcılık kursuna katılabilmek için gerekli belgeler nelerdir?
Nüfus Cüzdanı fotokopisi,
4 Adet Vesikalık Fotoğraf,
Diploma veya Öğrenim Belgesinin Fotokopisi (Okur Yazar Belgesi de geçerlidir.)

Avcı adaylarımızın dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?
Avcı adaylarının gerek kanatlı gerekse balık avı konusunda avlanma yasaklarının olduğu dönemlerde (Yumurtlama ve üreme dönemi) av yasaklarına uymaları en önemli husustur.

Balık Avı yasağı Tarihleri Nedir ?

Bilindiği gibi doğayı korumak adına Avcılıkla ilgili belirli dönemlerde yasaklar uygulanmaktadır. İç sularımızda balık avcılığı içinde belirli dönemlerde yasaklar uygulanır. Malesef Balıkçı dostlarımız çoğu zaman yanlış bilgiye sahiptir. Örneğin; “Olta avcılığı her zaman serbest” yada “Yasak şu tarihte başlar şu tarihte biter” gibi yanlış söylemlerde bulunurlar. İç sularda avcılık yasağı balık cinsine ve bölgesine göre değişir. Örneğin Turna avcılığı serbest iken Sazan avcılığı yasak olabilir. İzmir’de sazan yasakken, Amasya’da serbest olabilir. İşte size Tarım Bakanlığına bağlı Kontrol ve Koruma Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili yayınladığı Tebliğ. Burada yasak tarihlerini ve balık türlerini görebilirsiniz.

Av yasağı süresince yasaklanan su ürünlerinin her ne suretle olursa olsun avlanması,satışı, nakli ve imalatta kullanılması yasaktır.

Ülkemizdeki Av Kuşlarının çeşitleri ve avlanma dönemleri;

Bu av kuşlarının birçok çeşitleri yurdumuzda yaşar. Bunların en önemlilerini bir bir gözden geçi­relim.

KEKLİK

Bizde çil keklik, kır­mızı keklik, kar kekliği olmak üzere üç çeşit keklik yaşar. Anadolu keklik bakımından çok zengin bir bölge­dir. Hele Doğu Anadolu’da, Muş, Bit­lis, Van, Hakkâri, Diyarbakır, Kars, Erzurum çevrele­rinde keklik oldukça boldur. Anadolu’nun başka bölgelerinde de, Trakya’da da çok sayıda keklik bulunur.

Çil keklikler daha çok dağlık böl­gelerde yaşar. Van’dan, Hoşap, Baş­kale ve Şemdinli’ye kadar olan yol boyunca denizden 2.500-3.500 metre yükseklikteki bölgelerde, yüzlerce, hattâ binlerce kekliğe birden rastlanabilir.

Kırmızı keklik daha çok kayalık bölgelerde yaşar; bu bakımdan, ka­ya kekliği diye de anılır.

Kar kekliği ender rastlanan bir kuş­tur. Yüksek dağ­lık bölgelerde yaşar. Orta boy bir hindi büyüklüğünde olan kar keklik­lerinin eti lezzetliyse de avlanması oldukça zordur.

Sonbahar ve kış ayları keklik avı için uygun zamandır. Keklikler nisan sonlarında kuluçkaya yatarlar.

BILDIRCIN

Ekili ovalarda yaşayan bu kuş, bizde en çok göç mev­siminde yakalanır. Mayıs ayında, haziran başlarında büyük sürüler halinde Karadeniz’den Anadolu, Trakya kıyılarına giderler.

Sonbaharda da Akdeniz kıyılarında bıldırcınlar yoğunluklu görülür. Av mevsi­mi sonbaharla kış başıdır.

Bıldırcın da keklik gibi, Türkiye’ nin her yerinde bulunur. Bıldırcınla­rın sürü halinde sökün etmesine curnata denir.

ÇULLUK

Keklik gibi çulluk da, Türkiye’de pek bol bulunan av kuş­larından biridir. Çulluk, orman­larda, fundalıklarda yaşar, daha çok alacakaranlıkta dolaşır.

Çulluğun bizde baykuş kafalı çul­luk ile dikenbaş (sivribaş) diye anı­lan iki çeşidi yaşar. Bıldırcınlarda olduğu gibi, bazen çulluklarda da muazzam curnatalar görülür. Her yerde çullukların kaynaştı­ğı görülür. Çulluk daha çok Batı Ana­dolu’da avlanır. Av mevsimi sonba­harla kıştır.

YABAN KAZI

Bizde boz kaz (yaban kazı), fasulya kazı, gillik, sa­karca, küçük sakarca gibi çeşitleri bulunur. Sibirya kazı ve Baltik kazı çeşitleri ender görülür. Boz kaz çok bulunan çeşittir. Av mevsimi son­baharla kış aylarıdır.

YABAN ÖRDEĞİ

Yurdumuz­da birçok çeşitleri bulunur. Başlıcaları kuşaklı (hanımördeği), angıt, yeşilbaş, boz ördek, kılkuyruk, yaz ördeği, fiyu, Macar ördeği, patkadu türleri mevcutdur. Hanımördeğinin daha çok kıyılarda bulunmasına karşılık, angıt Anado­lu’nun her yerinde görülür. Ancak, bazı bölgelerde, Hindistan’da oldu­ğu gibi, kutsal sayılır, avlamazlar. Rusya’da da bu inanış vardır.

Yeşilbaş da Türkiye’de çok görülen, çok avlanan ördekler arasında­dır. Boz ördek, kılkuyruk, fiyu da, yeşilbaştan sonra, yurudumuzda en çok avlanan yaban ördeği çeşitleri arasındadır. Kaşıkçı, çamurcun gibi ördek çeşitleri hemen her gölde bulunduğu halde, bunlar öteki çeşit­ler gibi rağbet görmez. Yaban Ör­deklerinin de av mevsimi kazlarda olduğu gibi sonbaharla kış aylarıdır.

TOY KUŞU

Yurdumuzda bir­çok çeşitleri bulunur. En çok Orta Anadolu ovalarında görülürler. Kı­şın da daha çok Trakya’da toy kuş­larına rastlanır. Bütün sonbahar, kış aylarında avlanabilir.

ÜVEYİK

Yaz aylarında, Türki­ye’nin her yanında görülen bir kuş­tur. Çok yağlıdırlar, bazen bunlara curnata halinde rastlandığı olur. Da­ha çok ekili yerlerde yaşarlar.

SÜLÜN

Güzel görünüşlü, yerli kuşlardandır. Fazla yüksekten uçamaz. Genel olarak, tarlalarda yaşar. Sonbahardan kış ortasına kadar av­lanır.

 

 

Kelime Bulutu:
avcı eğitim kursu istanbul anadolu, avcı eğitim kursu başvuru, avcı eğitim kursu bursa, avcı eğitim kursu fiyatları, avcı eğitim kursu için gerekli belgeler, avcı eğitim kursu istanbul, avcı eğitim kursu kocaeli, avcı eğitim kursu nereden alınır, avcılık belgesi harcı, avcılık belgesi nasıl alınır, avcılık belgesi nasıl alınır 2016, avcılık belgesi olmadan avlanmanın cezası, avcılık belgesi sınav tarihleri, avcılık kursu ders notları, avcılık kursu halk eğitim, avcılık kursu istanbul, avcılık kursu istanbul avrupa, avcılık kursu kaç gün sürer, avcılık kursu deneme sınav soruları, avcılık sertifikası kursu, avcilik belgesi nasil alinir, avlanma belgesi 2016, avcılık belgesi deneme sınav soruları, şile avcılık kursu, beykoz avcılık kursu, avcılık kursu ümraniye